Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1 Cherry Hill RoadPrinceton, NJ 08540
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 1999
Property Information
Block7004
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70
Building Details
Building Class10
Description2SST/10538SFOFF
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage---
Acreage0.92
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$414,000
50%
Improvement Value:$411,000
50%
Total Assessment$825,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $21,970 | -8.0% |
| 2024 | $23,883 | +3.1% |
| 2023 | $23,171 | +0.8% |
| 2022 | $22,990 | +2.0% |
Property History
No events match the selected filters.