Skip to content

75 Mt Lucas RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1984

Last Sale Date
Sep 14, 2006

Property Information

Block7006
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$335,000
52%
Improvement Value:$311,600
48%
Total Assessment$646,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,219+5.9%
2024$16,256+3.1%
2023$15,771+0.8%
2022$15,648+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1984