Skip to content

58 Maidenhead RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$1,040,000
Last Sale Date
Jan 12, 2026

Property Information

Block701
Lot9.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
DescriptionTWNHS-DEERFIELD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,350
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$291,500
51%
Improvement Value:$280,600
49%
Total Assessment$572,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,235+3.7%
2024$14,697+3.1%
2023$14,258+0.8%
2022$14,147+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,040,000
Sq Ft2,350DeedBook 6616, Page 1910Recorded2/2/2026

Property Sale

Sale
$583,826
DeedBook 5383, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 2000