Skip to content

56 Maidenhead RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block701
Lot9.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description2SAS2GDEERFIELD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,350
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$291,500
49%
Improvement Value:$297,500
51%
Total Assessment$589,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,685+5.9%
2024$14,807+3.1%
2023$14,366+0.8%
2022$14,254+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft2,350DeedBook 6332, Page 424Recorded7/2/2018

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,350DeedBook 6194, Page 1194Recorded6/6/2014

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 4582, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 2000