Skip to content

50 Maidenhead RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jun 12, 2002

Property Information

Block701
Lot9.08
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description2SAS2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,500
51%
Improvement Value:$275,800
49%
Total Assessment$568,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,134+5.9%
2024$14,287+3.1%
2023$13,861+0.8%
2022$13,753+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 4301, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 2000