Skip to content

48 Maidenhead RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jul 24, 2015

Property Information

Block701
Lot9.09
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description2SAS2GDEERFIELD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,350
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,500
54%
Improvement Value:$252,800
46%
Total Assessment$545,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,521+5.9%
2024$13,709+3.1%
2023$13,300+0.8%
2022$13,196+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft2,350DeedBook 6225, Page 46Recorded8/5/2015

Property Sale

Sale
$409,445
DeedBook 3955, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 2000