Skip to content

34 Maidenhead RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$599,900
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block701
Lot9.16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description2SAS2GDEERFIELD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
53%
Improvement Value:$254,900
47%
Total Assessment$546,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,473+5.9%
2024$13,664+3.1%
2023$13,256+0.8%
2022$13,153+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$599,900
DeedBook 5064, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 2000