Skip to content

28 Maidenhead RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$748,000
Last Sale Date
Dec 6, 2019

Property Information

Block701
Lot9.19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description2SAS2GSHANNON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,364
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,500
55%
Improvement Value:$236,000
45%
Total Assessment$524,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,967+5.9%
2024$13,186+3.1%
2023$12,793+0.8%
2022$12,693+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$748,000
Sq Ft2,364DeedBook 6390, Page 734Recorded12/11/2019

Property Sale

Sale
$343,340
DeedBook 3940, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 2000