Skip to content

20 Maidenhead RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$494,000
Last Sale Date
Feb 26, 2013

Property Information

Block701
Lot9.23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description2SAS2GJAMISON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,846
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$289,000
55%
Improvement Value:$236,500
45%
Total Assessment$525,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,994+5.9%
2024$13,211+3.1%
2023$12,817+0.8%
2022$12,717+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$494,000
DeedBook 6165, Page 1760

Property Built

Built

Year Built: 2000