Skip to content

12 Maidenhead RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$1,020,000
Last Sale Date
May 16, 2011

Property Information

Block701
Lot9.27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SAS2GMONTEREY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,615
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$492,000
52%
Improvement Value:$453,800
48%
Total Assessment$945,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,187+5.9%
2024$23,777+3.1%
2023$23,068+0.8%
2022$22,888+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,020,000
DeedBook 6106, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 2000