Skip to content

15 Meetinghouse CourtPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Jul 21, 2004

Property Information

Block701
Lot9.35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SAS2GJAMESTOWN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,000
51%
Improvement Value:$406,300
49%
Total Assessment$835,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,244+5.9%
2024$20,999+3.1%
2023$20,373+0.8%
2022$20,214+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000
DeedBook 4798, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 2000