Skip to content

6 Meetinghouse CourtPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$823,000
Last Sale Date
Apr 1, 2004

Property Information

Block701
Lot9.45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SAS2GMONTEREY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,000
54%
Improvement Value:$419,200
46%
Total Assessment$914,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,345+5.9%
2024$22,983+3.1%
2023$22,297+0.8%
2022$22,124+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$823,000
DeedBook 4725, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 2000