Skip to content

4 George DrivePrinceton, NJ 08540

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 25, 2024

Property Information

Block701
Lot9.52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class18
Description2SVS2 WLMSBRG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,007
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
44%
Improvement Value:$464,300
56%
Total Assessment$829,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,084+5.9%
2024$20,849+3.0%
2023$20,241+0.8%
2022$20,084+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6575, Page 1198

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft3,007DeedBook 6446, Page 399Recorded6/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 2014