Skip to content

7 Trewbridge CourtPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Sep 29, 2004

Property Information

Block701
Lot9.58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description2SAS2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,000
50%
Improvement Value:$289,700
50%
Total Assessment$581,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,491+5.9%
2024$14,624+3.1%
2023$14,188+0.8%
2022$14,077+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 4897, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 2000