Skip to content

21 Trewbridge CourtPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jul 27, 2015

Property Information

Block701
Lot9.65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description2SVS2GSHANNON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,364
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,500
52%
Improvement Value:$263,100
48%
Total Assessment$551,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,689+5.9%
2024$13,867+3.1%
2023$13,454+0.8%
2022$13,349+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft2,364DeedBook 6225, Page 1616Recorded8/12/2015

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 6040, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 2000