Skip to content

35 Trewbridge CourtPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Aug 19, 2017

Property Information

Block701
Lot9.72
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description2SAS2GSHANNON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,364
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,500
51%
Improvement Value:$277,200
49%
Total Assessment$565,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,065+5.9%
2024$14,222+3.6%
2023$13,729+0.8%
2022$13,622+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft2,364DeedBook 6298, Page 215Recorded8/30/2017

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft2,364DeedBook 6173, Page 424Recorded7/3/2013

Property Sale

Sale
$423,550
DeedBook 4165, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 2000