Skip to content

55 Trewbridge CourtPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jul 12, 2007

Property Information

Block701
Lot9.82
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description2SAS2GDEEFIELD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,000
51%
Improvement Value:$278,000
49%
Total Assessment$571,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,206+5.9%
2024$14,355+3.1%
2023$13,927+0.8%
2022$13,818+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 5680, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 2000