Skip to content

18 Harris RdPrinceton, NJ 08540

Built 1928

Last Sale Price
$859,000
Last Sale Date
Feb 15, 2017

Property Information

Block7101
Lot5.01
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class20
Description2S F
Dwellings2
ZoningR8
Sq Footage1,440
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
41%
Improvement Value:$413,600
59%
Total Assessment$698,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,604+5.9%
2024$17,563+3.1%
2023$17,039+0.8%
2022$16,906-2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$859,000
DeedBook 6276, Page 1371

Property Built

Built

Year Built: 1928