Skip to content

343 Witherspoon StPrinceton, NJ 08542

Last Sale Date
Feb 21, 2007

Property Information

Block7104
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description2SSTGARAGE
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage---
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$373,000
74%
Improvement Value:$131,100
26%
Total Assessment$504,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,424+5.9%
2024$12,673+3.1%
2023$12,295+0.8%
2022$12,199+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0