Skip to content

120 Jefferson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Aug 24, 2017

Property Information

Block7108
Lot21.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class28
Description2SFR CONDO#1
Dwellings2
ZoningR8
Sq Footage1,925
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,500
67%
Improvement Value:$203,000
33%
Total Assessment$607,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,178+5.9%
2024$15,273+3.1%
2023$14,817+1.5%
2022$14,597+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

Sq Ft1,925DeedBook 6297, Page 1929Recorded8/29/2017

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 6155, Page 1751

Property Built

Built

Year Built: 1910