Skip to content

118 Jefferson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Nov 27, 2017

Property Information

Block7108
Lot21.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class28
Description2SFR CONDO #2
Dwellings2
ZoningR8
Sq Footage1,820
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$404,500
69%
Improvement Value:$179,800
31%
Total Assessment$584,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,560+5.9%
2024$14,689+3.1%
2023$14,251+0.8%
2022$14,140+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 6309, Page 1602Recorded12/11/2017

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 6280, Page 55Recorded3/23/2017

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3420, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1910