Skip to content

291 Moore StPrinceton, NJ 08540

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block7112
Lot3.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class20
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage3,470
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,000
41%
Improvement Value:$593,900
59%
Total Assessment$1,008,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,867+5.9%
2024$25,364+3.1%
2023$24,607+0.8%
2022$24,415+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,040,000
DeedBook 5933, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 2008