Skip to content

187 Valley RdPrinceton, NJ 08540

Built 1952

Last Sale Date
Sep 14, 2006

Property Information

Block7206
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class18
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
53%
Improvement Value:$289,600
47%
Total Assessment$619,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,500+5.9%
2024$15,577+5.2%
2023$14,802+0.8%
2022$14,687+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952