Skip to content

327 Walnut LaPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 26, 2004

Property Information

Block7207
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,000
72%
Improvement Value:$137,500
28%
Total Assessment$494,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,169+5.9%
2024$12,432+3.1%
2023$12,061+0.8%
2022$11,967+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 4721, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1954