Skip to content

300 Ewing StPrinceton, NJ 08540

Built 1940
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$2,280,000
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block7303
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class10
Description1S F
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage3,436
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$322,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$322,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,010+5.9%
2024$9,450+3.1%
2023$9,168+0.8%
2022$9,097+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,280,000
Sq Ft3,436DeedBook 6596, Page 1368Recorded7/10/2025

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft720DeedBook 6555, Page 1620Recorded5/6/2024

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 3064, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1940