Skip to content

243 Ewing StPrinceton, NJ 08540

Built 1959

Last Sale Price
$810,000
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block7305
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage2,188
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,000
55%
Improvement Value:$286,400
45%
Total Assessment$630,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,788+5.9%
2024$15,848+3.1%
2023$15,375+0.8%
2022$15,256+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$810,000

From:

To:

Sq Ft2,188DeedBook 6313, Page 1806Recorded1/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1959