Skip to content

56 Grover AvePrinceton, NJ 08540

Built 2014

Last Sale Price
$1,335,000
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block7308
Lot11.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage2,402
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
36%
Improvement Value:$674,500
64%
Total Assessment$1,049,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,948+5.9%
2024$26,384+11.8%
2023$23,600+0.8%
2022$23,416+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,335,000

From:

To:

Sq Ft2,402DeedBook 6417, Page 684Recorded10/9/2020

Property Sale

Sale
$1,190,000

From:

To:

Sq Ft2,402DeedBook 6195, Page 1371Recorded6/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 2014