Skip to content

60 Monroe LanePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$801,000
Last Sale Date
Jun 18, 2018

Property Information

Block7402
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,652
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$461,000
69%
Improvement Value:$204,200
31%
Total Assessment$665,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,714+5.9%
2024$16,723+3.1%
2023$16,224+0.8%
2022$16,098+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$801,000

From:

To:

Sq Ft2,652DeedBook 6331, Page 489Recorded6/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1955