Skip to content

69 Leavitt LanePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block7504
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class19
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,888
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$367,000
51%
Improvement Value:$353,700
49%
Total Assessment$720,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,990+5.9%
2024$17,927+33.5%
2023$13,432+0.8%
2022$13,327+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000
Sq Ft1,888DeedBook 6448, Page 1081Recorded7/15/2021

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 6113, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1950