Skip to content

99 Snowden LanePrinceton, NJ 08540

Built 1941

Last Sale Price
$350,250
Last Sale Date
Jun 16, 1997

Property Information

Block7505
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class19
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,000
56%
Improvement Value:$331,400
44%
Total Assessment$753,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,063+5.9%
2024$18,940+11.0%
2023$17,068+0.8%
2022$16,935+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,250
DeedBook 3206, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1941