Skip to content

87 Deer PathPrinceton, NJ 08540

Built 1953

Last Sale Date
Feb 17, 2001

Property Information

Block7507
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,000
71%
Improvement Value:$187,500
29%
Total Assessment$649,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,296+5.9%
2024$16,328+4.5%
2023$15,627+0.8%
2022$15,505+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4000, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1953