Skip to content

29 Snowden LanePrinceton, NJ 08540

Built 2020

Last Sale Price
$1,580,000
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block7601
Lot4.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page76

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,521
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,000
30%
Improvement Value:$925,900
70%
Total Assessment$1,317,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,096+5.9%
2024$33,132-2.2%
2023$33,880+0.8%
2022$33,616+220.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,580,000

From:

To:

Sq Ft3,521DeedBook 6418, Page 584Recorded10/19/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$1,115,000
DeedBook 6331, Page 420