Skip to content

11 Wheatsheaf LnPrinceton, NJ 08540

Built 2020

Last Sale Price
$1,570,000
Last Sale Date
Aug 10, 2020

Property Information

Block7601
Lot4.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page76

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,296
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,000
30%
Improvement Value:$951,300
70%
Total Assessment$1,363,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,305+5.9%
2024$34,273+3.1%
2023$33,251+0.8%
2022$32,992+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,570,000

From:

To:

Sq Ft3,296DeedBook 6412, Page 1523Recorded9/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020