Skip to content

566 Kingston RdPrinceton, NJ 08540

Built 1890

Last Sale Price
$1,455,000
Last Sale Date
Aug 14, 2012

Property Information

Block7601
Lot73.021
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page76

Building Details

Building Class20
Description2S F 2G P
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage5,410
Acreage2.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$673,000
49%
Improvement Value:$712,000
51%
Total Assessment$1,385,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,883+5.9%
2024$34,819+5.0%
2023$33,146-6.8%
2022$35,550+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,455,000
DeedBook 6156, Page 1861

Property Built

Built

Year Built: 1890