Skip to content

524 Kingston RdPrinceton, NJ 08540

Built 2016

Last Sale Price
$1,749,000
Last Sale Date
Oct 19, 2023

Property Information

Block7601
Lot76.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page76

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,178
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,000
28%
Improvement Value:$936,200
72%
Total Assessment$1,300,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,624+5.9%
2024$32,687+3.1%
2023$31,712+0.8%
2022$31,465+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,749,000
Sq Ft4,178DeedBook 6539, Page 1289Recorded11/1/2023

Property Sale

Sale
$1,570,000
Sq Ft4,178DeedBook 6425, Page 1958Recorded12/29/2020

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

Sq Ft4,178DeedBook 6257, Page 1833Recorded8/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 5569, Page 8