Skip to content

487 Kingston RdPrinceton, NJ 08540

Built 2005

Last Sale Price
$1,540,000
Last Sale Date
Apr 28, 2021

Property Information

Block7701
Lot6.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page77

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,428
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,000
33%
Improvement Value:$769,000
67%
Total Assessment$1,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,899+5.9%
2024$31,058-3.6%
2023$32,217+0.8%
2022$31,966+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,540,000
Sq Ft4,428DeedBook 6440, Page 1236Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$1,700,000

From:

To:

Sq Ft4,428DeedBook 6187, Page 508Recorded2/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 2005