Skip to content

381 Riverside DrPrinceton, NJ 08540

Built 2003

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Mar 13, 2001

Property Information

Block7901
Lot1.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page79

Building Details

Building Class20
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage2.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,529,000
63%
Improvement Value:$896,500
37%
Total Assessment$2,425,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$64,591+5.9%
2024$60,977+3.5%
2023$58,943+0.8%
2022$58,484+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 4008, Page 281