Skip to content

387 Riverside DrPrinceton, NJ 08540

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 13, 2008

Property Information

Block7901
Lot1.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
ZoningR5
Sq Footage3,360
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,000
55%
Improvement Value:$446,700
45%
Total Assessment$996,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,542+5.9%
2024$25,057+3.1%
2023$24,310+0.8%
2022$24,120+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009