Skip to content

161 Hodge RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1927

Last Sale Price
$2,674,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block8.01
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page128

Building Details

Building Class22
Description2.5SST2GP
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,950
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$841,000
37%
Improvement Value:$1,462,000
63%
Total Assessment$2,303,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$61,329+5.9%
2024$57,897+3.1%
2023$56,170+0.8%
2022$55,733+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,674,000

From:

To:

Sq Ft4,950DeedBook 6225, Page 1363Recorded8/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1927