Skip to content

842 State RoadPrinceton, NJ 08540

Commercial

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jun 27, 1994

Property Information

Block805
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningS2
Sq Footage---
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$510,000
24%
Improvement Value:$1,590,000
76%
Total Assessment$2,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,923+5.9%
2024$52,794+3.1%
2023$51,219+0.8%
2022$50,820+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2825, Page 263