Skip to content

1 Constitution Hill EastPrinceton, NJ 08540

Built 1860

Last Sale Price
$678,000
Last Sale Date
May 24, 2013

Property Information

Block8501
Lot1.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
DescriptionMANSION-CONDO
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,078
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
62%
Improvement Value:$245,300
38%
Total Assessment$645,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,024+5.9%
2024$17,960+3.1%
2023$17,424+0.8%
2022$17,288+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$678,000
DeedBook 6171, Page 243

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 6154, Page 1297

Property Built

Built

Year Built: 1860