Skip to content

19 Constitution Hill WestPrinceton, NJ 08540

Built 1980
Other Exempt

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Feb 8, 2018

Property Information

Block8501
Lot1.19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO C DET MOD
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,300
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
56%
Improvement Value:$333,600
44%
Total Assessment$758,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$21,787+22.4%
2021$17,806+0.3%
2020$17,751+1.4%
2019$17,508+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

Sq Ft2,300DeedBook 6317, Page 1046Recorded2/16/2018

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft2,300DeedBook 6223, Page 1342Recorded7/20/2015

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 6045, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1980