Skip to content

23 Constitution Hill WestPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Mar 19, 2020

Property Information

Block8501
Lot1.23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO B MODEL
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,542
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
71%
Improvement Value:$163,600
29%
Total Assessment$563,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,845+5.9%
2024$14,958+3.1%
2023$14,512-21.6%
2022$18,518+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,542DeedBook 6400, Page 1914Recorded3/31/2020

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 28139, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1980