Skip to content

34 Constitution Hill WestPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$1,160,000
Last Sale Date
Nov 11, 2022

Property Information

Block8501
Lot1.34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO D MODEL
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,701
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
58%
Improvement Value:$284,000
42%
Total Assessment$684,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,409+5.9%
2024$19,267+3.1%
2023$18,693-14.2%
2022$21,778+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,160,000
Sq Ft2,701DeedBook 6507, Page 1236Recorded11/22/2022

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft2,700DeedBook 6207, Page 1499Recorded12/4/2014

Property Sale

Sale
$1,125,000
DeedBook 6118, Page 955

Property Built

Built

Year Built: 1980