Skip to content

35 Constitution Hill WestPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$649,000
Last Sale Date
Jul 2, 2012

Property Information

Block8501
Lot1.35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO C MODEL
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,160
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
74%
Improvement Value:$144,100
26%
Total Assessment$544,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,547+5.9%
2024$14,677+3.1%
2023$14,239-12.9%
2022$16,357+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$649,000
DeedBook 6152, Page 1368

Property Built

Built

Year Built: 1980