Skip to content

38 Constitution Hill WestPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block8501
Lot1.38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO C MODEL
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,255
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
72%
Improvement Value:$155,400
28%
Total Assessment$555,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,951+5.9%
2024$15,059+3.1%
2023$14,610-17.2%
2022$17,649+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft2,255DeedBook 6377, Page 1329Recorded8/14/2019

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 5127, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1980