Skip to content

41 Constitution Hill WestPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jul 24, 2019

Property Information

Block8501
Lot1.41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO F MODEL
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,656
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
59%
Improvement Value:$279,000
41%
Total Assessment$679,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,832+6.0%
2024$18,708+1.7%
2023$18,393-7.9%
2022$19,970+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,656DeedBook 6375, Page 1547Recorded7/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 1980