Skip to content

43 Constitution Hill WestPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Jun 16, 2014

Property Information

Block8501
Lot1.43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO F MODEL
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,015
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
51%
Improvement Value:$384,800
49%
Total Assessment$784,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,573+5.9%
2024$22,254+5.6%
2023$21,066-7.3%
2022$22,717+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft3,015DeedBook 6195, Page 1055Recorded6/18/2014

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 4506, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1980