Skip to content

44 Constitution Hill WestPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Aug 31, 2010

Property Information

Block8501
Lot1.44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO F MODEL
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,648
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
55%
Improvement Value:$328,300
45%
Total Assessment$728,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,656+5.9%
2024$20,444+3.1%
2023$19,834-7.7%
2022$21,494+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
DeedBook 6071, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1980