Skip to content

47 Constitution Hill WestPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$993,000
Last Sale Date
Nov 15, 2017

Property Information

Block8501
Lot1.47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page85

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO E MODEL
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,461
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
59%
Improvement Value:$273,800
41%
Total Assessment$673,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,949+5.9%
2024$18,832+3.1%
2023$18,271-8.4%
2022$19,943+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$993,000

From:

To:

Sq Ft2,461DeedBook 6307, Page 570Recorded11/16/2017

Property Sale

Sale
$995,000
DeedBook 5281, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1980